Oświadczenie o odrzuceniu spadku
Wymagane dokumenty i dane
Oświadczenie o odrzuceniu spadku
- Odpis skrócony aktu zgonu osoby zmarłej, po której ma być złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku
Dowolny Urząd Stanu Cywilnego; w Żywcu ul. Zamkowa nr 2 - Informacja czy osoba zmarła sporządziła testament
- Informacja o ostatnim miejscu zwykłego pobytu osoby zmarłej w chwili śmierci i jej ostatnim miejscu zamieszkania,
- Dane pozostałych spadkobierców ustawowych bądź testamentowych – jeśli wiadome (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, stosunek pokrewieństwa z osobą zmarłą, a w przypadku osób małoletnich – również daty urodzenia, informacja o osobach, które już odrzuciły spadek – wskazanie daty i aktu zawierającego odrzucenie)
- Jeżeli toczy się postępowanie sądowe – numer sygnatury akt
Dodatkowo w przypadku oświadczeń składanych w imieniu osób małoletnich:
- Odpis skrócony aktu urodzenia osoby małoletniej
Dowolny Urząd Stanu Cywilnego; w Żywcu ul. Zamkowa nr 2 - Kopia złożonego wniosku o wydanie zezwolenia na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej, a polegającej na odrzuceniu spadku – z pieczątką sądu, określającą datę wpływu
- Prawomocne postanowienie sądu o udzieleniu zezwolenia na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
Sąd opiekuńczy (Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Nieletnich) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka w Polsce; w Żywcu – Sąd Rejonowy w Żywcu, III Wydział Rodzinny i Nieletnich, ul. Kościuszki nr 39
Przydatne informacje:
- Zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego termin do złożenia oświadczenia wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku. Może to być dzień śmierci spadkodawcy lub np. dzień, w którym spadkobierca dowiedział się o odrzuceniu spadku przez inną osobę (i tym samym sam znalazł się w kręgu spadkobierców).
- W razie braku miejsca zamieszkania osoby małoletniej w Polsce właściwy jest sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy – właściwy jest Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy.
- W przypadku małoletnich nie posiadających obywatelstwa polskiego i mających stałe miejsce pobytu na terenie innego państwa, do oceny przedstawicielstwa ustawowego i konieczności uzyskania zgody sądu na odrzucenie spadku po polskim spadkodawcy, zastosowanie znajdują przepisy prawa miejsca zamieszkania małoletnich.
- Kolejność dziedziczenia ustawowego:
- Dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku lub odrzuciło spadek, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom. Ma to odpowiednio zastosowanie do dalszych zstępnych.
- Małżonek oraz rodzice spadkodawcy – gdy brak jest zstępnych spadkodawcy lub odrzucili już spadek.
- Małżonek oraz rodzeństwo zmarłego – gdy rodzic nie dożył otwarcia spadku lub odrzucił już spadek. Brane są tutaj pod uwagę „dzieci rodziców” zmarłego, a zatem również jego rodzeństwo przyrodnie. Jeżeli brat/siostra spadkodawcy nie dożył/a otwarcia spadku lub odrzucił/a spadek, jego/jej udział spadkowy przypada jego/jej dzieciom. Ma to odpowiednio zastosowanie do dalszych zstępnych.
- Dziadkowie spadkodawcy – gdy nie ma już lub odrzucili spadek: małżonek, zstępni, rodzice i rodzeństwo spadkodawcy oraz ich zstępni.
- Zstępni dziadków spadkodawcy.
- Pasierbowie – gdy wszyscy poprzednicy nie dożyli otwarcia spadku lub go odrzucili, ale tylko wtedy gdy oboje rodziców pasierba nie dożyło otwarcia spadku.
- Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeśli miejsca tego w Polsce nie da się ustalić – Skarb Państwa.
Małżonek spadkodawcy pozostający w separacji jest wyłączony od dziedziczenia.
Zstępny – każdy kolejny potomek tej samej osoby: jej dziecko, wnuk, prawnuk, praprawnuk itd.
Otwarcie spadku – chwila śmierci spadkodawcy.
Dziecko poczęte – w chwili otwarcia spadku – lecz jeszcze nie narodzone również uczestniczy w dziedziczeniu, jeżeli urodzi się żywe. Nie są brane pod uwagę dzieci poczęte po tym terminie.
Przysposobienie pełne – dotychczasowe więzy krwi zostają zerwane. Adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych tak, jakby był jego dzieckiem, natomiast adoptujący i jego krewni dziedziczą po adoptowanym tak, jakby adoptujący był rodzicem adoptowanego. Dotyczy to także zstępnych adoptowanego.
Przysposobienie niepełne – adoptowany dziedziczy po swoich rodzicach adopcyjnych, ale już nie po krewnych tych rodziców. Dotyczy to także zstępnych adoptowanego. Po adoptowanym, zamiast rodziców biologicznych, dziedziczą rodzice adopcyjni, ale już nie ich krewni. Więzy wynikające z pokrewieństwa z dalszą rodziną nadal obowiązują i są podstawą do dziedziczenia.